دین شناسی

معرفت (1) نعم الهی
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٢۱
 

   بسم الله الرحمن الرحیم

  نِعَم الهى

 

    نعمتهایى راکه خداوند متعال به بندگانش دردنیا عطا مى‏فرماید، دو نوع مى‏باشد: یک نوع از آن را به همه بندگان اعمّ از مؤمن وکافر ونوع دیگر آن را فقط به مؤمنین عطا مى‏فرماید واگر کسى بخواهد از آن نِعَم خاصّه الهى بر خوردار شود،باید در سلک مؤمنین قرار گیرد.

 

 

    قال الصادق ( علیه‏ السلام ): الحکمة ضیاء المعرفه ومیراث التقوى وثمرة الصدق. ولو قلت: ما انعم اللّه على عبد من عباده بنعمة اعظم وارفع واجزل وابهى من الحکمة، لقلت صادقا...

 

    حضرت امام جعفر صادق« علیه‏السلام »مى‏فرماید :حکمت ؛ جلاوروشنى معرفت ومیراث تقوى ومیوه صدق وراستى است، سپس فرمودند: اگر بگویم هیچ نعمتى از نعمتهاى الهى، عظیم‏تر وبالاتر وبزرگتر ونورانى‏تر از حکمت، براى بنده خدانیست، راست گفته‏ام.

 

    همانگونه که در روایت آمده است، این نعمت را مى‏توان به عنوان بزرگ‏ترین نعمت الهى نام برد وبزرگترین امتیاز براى مؤمنین ذکر کرد؛ به این معنا که اگر مؤمن بودن، هیچ امتیازى اخروى نداشت وفقط در همین امتیازاتى که خداوند در دنیا براى آنها معینّ نموده،خلاصه مى‏شد، ارزش این را داشت که مردم مؤمن شوند وراه تقوا را پیشه کنند،چه رسد به اینکه از اجر اخروى برخوردار مى‏شوند؛به بیانى دیگر عدّه‏اى براین باورند که اگر تقوا را پیشه کنند ودر سلک مؤمنین قرار بگیرند، فقط از اجر اخروى برخوردارند، امّا در دنیا از نعمتهاى فراوانى محروم مى‏شوند واز لذّتهاى زیادى بى بهره مى‏گردند ولذا شیطان آنها را وسوسه واغفال مى‏کند وگناه ومعصیت را در نظر آنان، شیرین جلوه مى‏دهد وبه آنها وعده توبه مى‏دهد و در پیش خود فکر مى‏کنند که ما در این دنیا از هواى نفس پیروى کرده واز لذائذ مادّى که در اسلام حرام شده،استفاده مى‏کنیم وسپس توبه کرده ودر قیامت هم به بهشت مى‏رویم!!. این دسته از مردم سخت در اشتباه هستند:

 

    اوّلاً- این وعده‏هاى شیطانى است تابندگان خدارا به گناه وادارد وآنها رابه فساد بکشاند.

 

    ثانیا- وقتى که به گناه آلوده شد وشیطان بر او مسلّط گردید، دیگر نجات از سلطه شیطان بسیار مشکل است مگر فضل ورحمت الهى شامل حال او شده و او را از شرّ شیطان نجات دهد .

 

    ثالثا- اَجَل خبر نمى‏کند واینطور نیست که همه پیر شوند تا بگوید که در پیرى توبه مى‏کنم؛کم نیستند کسانى که در دوران جوانى، جان خود را از دست دادند واَجَل به آنها مهلت نداد تا توبه کنند .

 

    رابعا - اگر فرض بر این باشد که موفق به توبه شود وبا توبه از دنیا برود، باز از نعمتهاى الهى که خداوند، در این عالم به مؤمنین عطا مى‏فرماید، محروم گشته است واین امتیازات بقدرى ارزشمند وارزنده‏اند که اگر با تقوا بودن به غیر از امتیازات دنیوى هیچ سوداخروى نداشت، (به این معنا که خداوند تبارک وتعالى وعده داده بود همه را به

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

1- محاسن برقى ص 148 /الایة فى البقرة آیه 269

 


 

--------------------------------------------------------------------------------

بهشت ببرد واصلاً دوزخى وجود نداشت،) باز این امتیازات ارزش این را داشت که مردم تقوا راپیشه کنند ودر سلک متّقین قرار گیرند واین از القائات شیطان است که مؤمن بودن موجب مى‏شود تا از زندگى، لّذت نبرده وباید از لذائذ، محروم بماند؛ درحالى که بهترین لّذت از زندگى رامؤمنین مى‏برند که متعاقبا به آن اشاره خواهد شد (انشاءاللّه).