دین شناسی

سیره عملی فاطمه زهرا’(سلام الله علیها)
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٢
 

سیرۀعملی حضرت زهراء (سلام الله علیها)

چرا حضرت فاطمه (سلام الله علیها) دردها وستمهایی را که برایشان روا داشتند  از دیگران پنهان می کردند ؟

در  پا سخ از این سؤال ، ابتدا باید به این معنا پرداخت که آیا بازگو کردن مشکلات از دیدگاه اسلام چه صورت دارد ؟

  ثانیاً ،  آن گونه که بعضی برآن باورند مفید ومؤثر می باشد؟

     آن گونه که بعضی تصوّر می کتتد که اگر مشکلات را برای دیگران بیان کنیم موجب آرامش می شود ، نیست ؛ بلکه مانند داروی مسکّنی است که بعد از مدتی کوتاه اثرش از بین رفته و علاوه بر آن آثار بدی از خود به جای می گزارد و لذا پزشکان همیشه به بیمار توصیه می کنند حتی المقدور از مصرف آن خود داری کنند و تا مجبور نشدند داروی مسکّن استفاده نکنند ؛ زیرا عوارض جنبی او زیاد است .

 در باز گو کردن مشکلات همین معنا وجود دارد ، گر چه ممکن است در ابتدا آرامشی پیدا شود اما این آرامش دوام ندارد  و لذا اگر با اشخاص دیگری برخورد و ملاقات کرد ، دوباره می خواهد همان مشکلات را برای آنان بیان کند ، علاوه برآن ،عوارضی را به همراه دارد که ضرر آن از منفعتش بیشتر است  که به بعضی از آنها اشاره

 می شود :

الف :چه بسیار موا ردی مشاهده می شود که در وقت باز گوکردن مشکلات دوباره حالت او تغییر کرده و عصبانی می شود و چه بسا احساسات او دوباره تحریک می شود و حتی اشکش جاری می شود مانند آتشی که زیر خاکستر قرار گرفته است ، اگر خاکستر آن را کنار بزنند دوباره آتش شعله ور می شود .

ب:چه بسا کسی را که محرم خود می پنداشته است بعداً با او مشکل پیدا کند و مطالبی را که مایل به نشر آن نبوده است را افشا کند و اسرار او را فاش نماید .

ج : اگر آن  شخص از دوستان باشد آزرده خاطر می شود  و اگر دشمن باشد ، شاد می شود در حالی که  دل مردم را به درد آوردن نه تنها در اسلام از آن نهی شده است،  بلکه در اسلام همیشه  سفارش به این معنا شده است که دل مردم را شاد کنید .

 د: چه بسا در بسیاری از موارد یک نوع نا سپاسی و نا شکری به حساب می آید .

لذا  باز گوکردن مشکلات  نه تنها نمی تواند مشکلی را بر طرف کند ، بلکه مشکلاتی را به همراه دارد و نمی توان آن را به عنوان یک درمان به حساب آورد .

 اما در روایات آمده است که «المؤمن بشره فی وجهه وحزنه فی قلبه»:

          «مؤمن در چهره و صورت او شادی وحزن وغم او در دلش می باشد »

به این معنا که غم خود را به دیگران نشان نمی دهد و همیشه سعی بر آن دارد که خود را خوب وبدون غم وناراحتی نشان دهد .

و اما برای به دست آوردن آرامش چه باید کرد ؟راه چاره و درمان کدام است؟

ادامه دارد...