دین شناسی

سیره عملی حضرت فاطمه زهرا ( سلام الله علیها )
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ۳:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱۳
 

« بسم الله الرحمن الرحیم »

 و اما درمان را باید در قرآن  جستجو کرد  : قال الله تبارک و تعالی فی محکم کتابه :

«الا بذکر الله تطمئن القلوب »

آری ، دل با ذکر و یاد خدا آرام می گیرد .

 حال این ذکر و یاد در قالب نماز است چون نماز مصداق واقعی ذکر است :

« اقم الصلّاة لذکری » خداوند تبارک و تعالی به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) می فرماید : « نماز را به پا دار که ذکر من است » . و شاید آن که نقل شده ، که حضرت امیر المؤمنین علی (سلام الله علیه) بعد از آنی که از مراسم تدفین فارغ شد ند ،  ایستادند و دو رکعت نماز خواندند بدان جهت بوده است که او را حزن شدیدی فرا گرفته بوده است  ؛ زیرا هیچ نیرویی مانند ذکر خداوند نمی تواند به او آرامش دهد تنها ذکر  و یاد خداوند متعال است که می تواند موجب تسلی دل مولا باشد .

     وهم چنین ،خواندن قرآن ،که خود ذکر خداوند متعال است « انّا نحن نزّلنا الذّکر »  یکی از اسامی قرآن همان ذکر است و شاید این که در مجالس ترحیم قرآن خوانده می شود از همین باب است ؛ زیرا آن چه که مصیبت دیدگان را آرام می کند ذکر خداست ،لذا  خواندن و قرائت قرآن موجب آرامش باز ماندگان می شود .

    هم چنین  گفتن اذکار ی هم چون تسبیح وتهلیل وتحمید وتکبیر و تقدیس و...که در روایات معصومین(علیهم السلام ) به آنها سفارش شده است ، مانندگفتن« لا حول و لا قوة الاّ بالله العلی العظیم »در وقت گرفتاری و مشکلات و موارد دیگری که در کتب ادعیه به آنها اشاره شده است .

 وهم چنین ذکر خفی در دل به یاد خداوند تبارک و تعالی بودن همان طوری که در قرآن به آن اشاره شده است « وا ذکر ربّک فی نفسک تضّرعا و خیفه  و دون الجهر من القول بالغدوّ والاصال ولاتکن من الغافلین » : «در دلت به یاد پروردگارت  باش با تضّرع و خوف ،

آ هسته و آرام ، صبح و شام  ؛ و از غافلان مباش . » «اعراف /205»

 پس در واقع آنچه که موجب آرامش اس می باشد ذکر و یاد خداوند متعال است .

با این بیان پاسخ سؤال مذکور که چرا فاطمة زهرا ( سلام الله علیها )دردها  و رنجهای خود را از دیگران پنهان می نمود ، روشن می شود.