دین شناسی

شیطان دشمن قسم خورده(1)
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٦
 

               بسم الله الرحمن الرحیم

   واما  نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شد ،شیطان ،این دشمن قسم خورده است که در قرآن آمده است که شیطان قسم یادکرده است که همه را از راه به درمی کند.«فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الاّ عبادک منهم المخلَصین..»سوره ص آیه82/83=خدایا به عزتت سوگند!! که همه بندگانت را گمراه می کنم ، مگرآن بندگان مخلَص را..

 نکاتی که از این آیات استفاده می شود ونباید از آن غافل بود عبارتند از :

اولا : شیطان ،به خداوند متعال خطاب کرده ،این گونه با جرأت می گوید ، در واقع این توان را در خود می بیند به این معنا اگر چنین قدرتی نداشت در مقابل پروردگار عالم نمی توانست این گونه ادعا داشته باشد.

ثانیا: قسم را به اسم جلاله پروردگار یاد کرده است.

بیان مطلب

  اسماء الهی عبارتند از"جلال" و"جمال"، اسما ئی که بیان گر رأفت ورحمت ومغفرت است به آنها  اسماء "جمالیِّه "می گویند  مانند کریم، رحیم ،ودود، غفورو...امّا اسمائی که حکایت از جلال وعظمت وقهر الهی دارد آن اسماء را "جلالیّه "می نامند مانند جبّار ،عزیز ،قهّارو...

 شیطان رجیم ،قسم به اسم جلاله می خورد که موجب خشم وغضب الهی می شود  

  ثالثا:  تنها مخلَصین را استثناءکرده است .

  فرق "مخلِص "با"مخلَص"

 مخلص به کسی گفته می شود که بعضی از اعمال را با اخلاص انجام می دهد.

اما مخلَص کسی است که به درجه کمال رسیده وتمام اعمال او از روی اخلاص می باشد وآن را انسان کامل می نامند.ومصداق حقیقی آن انبیاء وچهارده معصوم (علیهم السلام) می باشند .

رابعا: دشمنی است که فراموشی ندارد وبا کسی قهر نمی کند وبا مؤمن دوست

نمی شود،خسته نمی شودوتا وقت مردن انسان را رها نمی کند ونقطۀ ضعف افراد را می داند ، به این معنا که افراد مختلف هستند ،عدّه ای حبّ مال دارند گروهی حبّ مقام وبعضی نسبت به مسائل جنسی و... وشیطان نقاط ضعف افراد را می داند واز آن راه وسوسه می کند تا افراد را به گناه وادار نماید  .

وامّا  معرفی شیطان در آیات قرآن کریم

«انّ الشیطان کان للانسان عدّواً مبینا»سوره اسراء آیۀ/53

«انّ الشیطان لکم عدوٌٌّ فأتخذوه عدّواً»سورۀ فاطر آیۀ/6

«ولاتتبّعوا خطوات الشیطان انّه لکم عدّوٌ مبین »سورۀ بقرة آیۀ/168

خداوند تبارک وتعالی در قرآن ، شیطان را دشمن آشکار معرفی می کند و به مردم هشدار میدهد  واعلان خطر می کند که از او پیروی نکنید!!

در این جا ممکن است کسی بگوید که با داشتن یک چنین دشمن قسم خورده ، یک انسان ضعیف چگونه می تواند خود را از شر او نجات دهد وگمراه نشود؟

 در پاسخ باید گفت :

    اگر ما بودیم ، به تنهائی به هیج وجه نمی توانستیم از شرّ او در امان باشیم  ، حتی در یک لحظه ما را به عذاب ابدی گرفتار می کرد ولکن آنچه به انسان کمک

 می کند واو را در مقابل شیطان مقاوم می کند  ، قدرت خداوند تبارک وتعالی است که شیطان ،در برابر قدرت الهی هیچ است  .لذا در قرآن مجید،خداوند تبارک وتعالی می فرماید :

«ولو لا فضل الله علیکم ورحمته لأتبعتم الشیطان الاّ قلیلا...»=

« اگر فضل ورحمت خداوند برشما نبود ،جز عدۀ کمی ، همگی از شیطان پیروی

 می کردید( وگمراه می شدید)...سورۀ نساء آیۀ /83

در جای دیگر قرآن می فرماید:

 «ولولا فضل الله ورحمته  ما زکی منکم من احد ابدا...» =

 « اگرفضل ورحمت الهی نبود هیچ وقت ، هرگز احدی  از شما  پاک نمی شد... »سورۀ نور آیۀ /21

 لذا خداوند تبارک وتعالی  از بندگانش خواسته است که از شر شیطان به او پناه بیرند «وقل ربّ اعوذ بالله من همزات الشیاطین...»=

« بگو:پروردگارا!از وسوسه های  شیطان به تو پناه می برم ...» سورۀ مؤمنون آیۀ/97

 مسئلۀ استعاذه 

برای نجات از شیطان رجیم باید به خداوند پناه ببریم ، این همان امری است که در قرآن آمده است « وامّاینزعنک من الشیطان نزع فاستعذ بالله...»=  هر گاه وسوسه ای از شیطان به تو رسد، به خدا پناه بر...»سورۀ اعراف آیۀ/ 200