دین شناسی

اهمیت نماز در کلام امام صادق (سلام الله علیه )
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهمیت نماز در کلام امام صادق (علیه السلام )(2)

قال الصادق (علیه السلام ) :«ان شفاعتنا لا تنال مستخفا بالصلاة»: امام جعفر صادق (سلام الله علیه ) فرمودند :

«شفاعت ما شامل حال کسانی که نماز را سبک می شمارند نمی شود»

نکته دیگر این که حضرت نفرمودند که من شفاعت نمی کنم تا بعضی پیش خود فکر کرده که برای شفاعت از دیگران طلب شفاعت می کنیم از کلام حضرت استفاده می شود که کسانی که نماز را سبک بشمارند قابلیت شفاعت را ندارند مانند اطاقی که نور گیر ندارد قابلیت تابش نور خورشید را ندارد واز نور خورشید محروم است ولذا در بعضی از روایات آمده است که شما خودتان را به ما برسانید ما شما را نجات می دهیم واین همان معنای قابلیت را می رساند کسی که نمازش را سبک بشما رد قابلیت شفاعت را ندارد .

نکته دیگر این که :کلام در بارۀ کسانی است که نماز می خوانند اما به نماز اهمیت نمی دهند نه در باره بی نمازُ صبحت از بی نماز نیست تا کسی بگوید ما که نماز می خوانیم ، اصلا بی نماز وتارک الصلاة که مورد بحث نیست ؛ زیرا اگر کسی نماز نخواند طبق آیۀ قرآن اگر بدون توبه از دنیا برود قطعا اهل جهنم است مگر آن که سعادت یارش شود وتوبه کرده واز کردۀ خود پشیمان شده والا طبق آیۀ شریفه جای او در" سقر "یکی از درکات جهنم است در قرآن می فرماید که بهشتیان از دوزخیان سؤال می کنند که: «ما سلککم فی سقر» =« شما چه کردید که شما رادر سقرآوردند ؟ » در پاسخ می گویند :

« قالوا لم نکن من المصلین» =«ما نمازنمی خواندیم »

پس کلام در بارۀ نماز خوانها می باشد قرآن می فرماید « وای به حال نماز خوانان » :«فویل للمصلین» کدام دسته از نماز گذاران؟ « الذینهم عن صلاتهم ساهون»= « آن کسانی که نماز را سبک می شمارند»!!

آیا سبک شمردن از این بیشتر که یک عمر است که نماز می خواند اما در تمام عمر دورکعت نماز صحیح نخوانده است !!!

ادامه دارد...