دین شناسی

روز ترویه
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٤
 

  

 

                    بسم الله الرحمن الرحیم وبه نستعین

روز هشتم ماه دوالحجه را ترویه می نامند ودر واقع در این روز حجاج محرم

 می شوند وبه سوی منا وعرفات رفته تا اعمال ومناسک حج را انجام دهند ولذا هرکسی که بخواهد به حج مشرف شود سعی می کند که تا روز هشتم خود را به آن سرزمین برساند ودر واقع تمام کسانی که قصد انجام دادن  اعمال حج را دارند تا روز هشتم خودرا به مکه می رسانند 

اما در سال شصت هجری در حالی که همه زائرین خانه خدا به مکه آمده بودند شاهد واقعه ای دردناک بودند وآن این که منوجه شدند که حجة الله وخلیفة الله وامام زمانشان حضرت ابی عبدالله الحسین (سلام الله علیه )همراه بااهل بیت واصحاب ویاران با وفایشان  علی رغم میل باطنیشان از مکه خارج می شوند!!!

اگر کسی به این خروج در چنین لحظاتی فکر کند به این معنا می رسد که این روز برای آن حضرت جه روز سختی بوده است ؛ زیرا خارج شدن حجة الله در یک چنین زمانی که همه آماده برای محرم شدن هستند بسیار دشوار است !!

چرا؟

دلائل مختلفی برای این خروج ذکر شده است از آن جمله چنین نقل می کنند :

 که کسانی از طرف حکومت وقت (یزید ) قصد داشتند تا حضرت را در ایام حج در خانه خدا به قتل برسانند وحضرت برای این که حرمت بیت الله الحرام حفظ شود ودر خانه خدا خونریزی نشود ترجیح دادند که از خانه خدا خارج شوند تا چنین واقعه ای اتفاق نیفتد .

وقتی از حضرت در باره خروج از مکه سؤال می شود چنین آمده است که در جواب قریب به این بیان فرمودند:«جدم رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم ) را در خواب دیدم وبه من فرمودند :

«اخرج الی العراق ان الله شائ ان یراک قتیلا»=برو به طرف عراق خداوند میخواهد تو را کشته ببیند»

شاعر برای این واقعه تاریخی چنین سروده است

   به یوم ترویه محمل ببستند                    خواتین اندر آن محمل    نشستند

   حرم را از حرم کردند بیرون                  همه سر گشته اندر دشت وهامون

   همه  قربانیان  کعبه      دل                  برون خرگه زدند  از کعبه گل 

    کسانی را که در عالم پناهند                 برون کردند از  بیت      خداوند