دین شناسی

مباهله (2)
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٢
 

مباهله

نکته قابل نوجّه این که با خواندن خطبه ، نشان دادندکه از نظر خطابه به قدری قوی بودندکه نه تنها کوچکترین لغزشی در بیان حضرت مشاهده نشده،بلکه در سطع اعلای از فصاحت و بلاغت صورت گرفته است .آن چنان عالی خطبه خواندند، اگر کسی که اهل لسان نباشد وبخواهد کلمات حضرت را بفهمد، باید از قاموس استفاده کند

وبقدری زیبا سخن گفتند که هم اکنون ، اگر خطیبی بخواهد سخنانش ، خوب جلوه کند، باید فرازهایی از کلملت آن حضرت را در کلام خود بگنجاندتا زینت بخش خیبه اش باشد .

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که با داشتن چنین توانی، هیچ وقت به خود اجازه ندادند که در جمع مردان ، حاضر شده وبرای آنها خطبه خوانده وسخنرانی کنند.

بعد از اثبات وثبوت  این معناکه حضرت کمنر وتا ضرورت ایجاب نمی کرد از  منزل خارج نمی شدند،حتی برای عبادت از منزل بیرون نمی رفتند، اهمیّت حضور حضرت در امر مباهله روشن می شود.

استاد معظّم حضرت آیةالله وحید خراسانی (مدّظله العالی)فرمودند:«مکمّل دعای رسول الله (صلی الله علیه وآله)، آمین  حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها)می باشد».

آنچه که مسلّم است،این است که اگرضرورت ایجاب نمی کرد ویاترجیحی در بیرون آمدن حضرت زهراء (سلام الله علیها)نبود ،حضرت از منزل خارج نمی شدند.(این برداشتی است که از سیره حضرت استفاده می شود).