دین شناسی

ام ابیها زیباترین کنیه از اشرف کائنات
نویسنده : سیدمحسن فروغی - ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢٢
 

                     بسم الله الرحمن الرحیم  

                                

                           انا اعطینا ک الکوثر فصل لربک وانحر ان شأنئک هوالابتر

 

ولادت با سعادت حضرت فاطمة الزهراء سلام الله علیها را به پیشگاه منجی عالم بشریت حضرت بقیة الله الاعظم حجة بن الحسن العسکری(عجل الله تعالی فرجه الشریف)و ارواحنا له الفداه تبریک عرض می نمائیم.

   ام ابیها

زیباترین کنیه از اشرف کائنات که تنها به او اختصاص دارد ودر تاریخ چنین کنیه ای به کسی داده نشده است .

این مدال افتخاری است که پیامبر عظیم الشأن(صلی الله علیه وآله وسلم ) به دخترشان داده اند.

  چه امتیازی در این کنیه است؟

 مدتها بود که این مطلب، فکر را به خود مشغول کرده بود که چه خصوصیتی در این کنیه است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم )آن را به دخترشان نسبت دادند  تا به این نتیجه رسیده که شاید علت این امراین باشد ،

نظر به این که: بالاترین احترام برای  مادر می باشد. در واقع حضرت با این کلام خواسته اند بالاترین حرمت را در بارۀ دخترشان به کار برده باشند

  بیان مطلب

احترام  مادر  بالاترین امری است که در رأس احترامات قرار دارد  به این معنا که هرصاحب مقامی بالنسبه به بعضی از مقام بالاتری برخوردار است وبرای دیگران محترم است  اما او در هر رتبه ومقامی که باشد مادر نسبت به او از احترام خاصی  برخوردار است .

به بیان دیگر

 دیگران او را احترام کرده ومقام او را گرامی می دارند ولی او باید مادر را محترم شمرده ودر برابر او سر تعظیم فرو آورد گر چه از نظر حقیقی وحقوقی بالا ترین مقام را دارا باشد. به عنوان مثال مرجع تقلید یک شخصیتی است هم حقیقی وهم حقوقی اولین مرتبه را در جامعه به خود اختصاص داده است وهمۀ مقلیدن آن مرجع او را احترام کرده ونسبت به او عرض ادب داشته ودست او را می بوسند و... اما  این مرجع عالی مقام اگر مادرداشته باشد او باید مادر خودرااحترام نموده واورا موردتکریم قرار داده ودر برابر او سر تعظیم فروبرده وبوسه به دست وپای او زده وبه این بوسه واحترام افتخار کند .

 بعد از بیان این معناحال معنای ام ابیها وبلندی این بیان  روشن می شود که بالاترین احترام  در این کنیه به کار رفته و این کنیه بیانگر شخصیت بی بدیل  حضرت فاطمۀ  زهراء سلام الله علیها  می باشد.

ادامه دارد