بمناسبت سالگردشهادت اماممحمد باقر(سلام الله علیه )

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا اباجعفر یا محمدبن علی الباقر

شهادت حضرت امام محمد باقر(سلام الله علیه )

حضرت امام محمد باقر (سلام الله علیه )در سال (57)هجری در شهر مدینه چشم به جهان گشود .در سن (39) سالگی به امامت رسیدند. نام او «محمد»وکنیه اش «ابوجعفر»و«باقر العلوم» لقب ایشان می باشد .

مادرحضرت ؛«ام عبدالله »دختر حضرت امام حسن مجتبی »(سلام الله علیه)،واز این جهت نخستین کسی بود که هم از نظر پدر وهم از نظر مادرفاطمی وعلوی بوده است .

حضرت امام محمد باقر در سال (114)هجری درروزدوشنبه هفتم ماه ذی الحجة الحرام درسن (57)در شهر مدینه به شهادت رسید ودر قبرستان بقیع ،کنار قبرپدر وجد بزرگوارش خود حضرت امام حسن (سلام الله علیه ) به خاک سپرده شد .دوران امامت آن حضرت(18)سال بود

واین در زمان خلافت هشام بن عبدالملک بودوگفته شده است که حضرت به دست ابراهیم بن ولید بن عبدالملک مروان به زهر به شهادت رسید وشاید به امر هشام بوده است کلینی به سند معتبر روایتکردهکه چون حضرت امام محمد باقر (سلام الله علیه)به دار بقاءرحلت نمودحضرت امامجعفر صاذق (سلام الله علیه )میفرمود :کههر شبچراغ می افروختنددر آن حجره ای که آن حضرت در آن وفات یافته بود  

 

ایشان در زمان 5تن از خلفای اموی  و مروانی به سر می بردند

1-  ولید بن عبد الملک سال (86-96)

2-  سلیمان بن عبدالملک  سال (96-99)

3-  عمربن عبدالعزیر(سال (99-101)

4-  یزید بن عبدالملک مروان سال(101-105)

5-   هشام ابن عبدالملک ..سال (105-125)

این خلفا، به استثناءعمربن عبدالعزیز-که شخصی نسبتا دادگر ونسبت به خاندان پیامبر (صلی الله علیه وآله )علاقه مند بود همگی در ستمگری واستبداد وخود کامگی دست کمی از نیاکان خود نداشتند ومخصوصا نسبت به پیشوای پنجم همواره سختگیری میکردند .

نقل از منتهی الامال /جلد 2 ص 118/سیرۀ پیشوایان /ص305

 

وصایای آن حضرت

1.بربدنم سه جامه(کفن) بپوشان

2-جهار انگشت اززمین بلندترقرار بده.

3-آب در قبر من بریز

4- ازمال من وقفی بکن برای ندبه کنندگان که ده سال  در "منی "در موسم حج بر من ندبه وگریه کنند و مجلس عزا برپا کنندوبر مظلومیت من زاری کنند  ودر روایت است که هشتصد درهم برای تعزیه وماتم خود وصیت فرمودند.

5- چراغ خانۀ مرا روشن بدار. 

آجرک الله یا بقیة الله فی مصیبة جدک 

/ 0 نظر / 25 بازدید