مقام ومنزلت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) (قسمت چهارم )

                                                بسم الله الرحمن الرحیم

                                         السلام علیک یا فاطمة المعصومة

                            یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه  فان لک عندالله شأنأ من الشأن

 

             

مقام ومنزلت حضرت فاطمة معصومه (سلام الله علیها )

از آن جایی که تاریخ نویسان در طول تاریخ جیره خواران ومزدوران خلفای جور بوده اند وذکر فضائل ومناقب اهل بیت برخلاف خواست آنان بوده است لذا یا اجازه نداشتند ویا خوف از ثبت آن فضائل را داشته اند در هرصورت از بیان آن خود داری نموده ومتأسفانه در تاریخ کمتر به آنها اشاره شده است واز آن جمله بیان فضائل ومناقب حضرت فاطمۀ معصومه سلام الله علیها می باشد  اما با زیارت نامه ای که ازامام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیة والثناء) وارد شده وقرائنی که موجود است می توان به مقام والای آن بانوی بزرگ پی برد که به بعضی از آنها اشاره می شود :

مرحوم آیةالله  سید نصر الله مستنبط (قدس سره )(دامادمرحوم حضرت آیة الله العظمی خوئی قدس سره)از کتاب "کشف اللئالی "(تألیف دانشمند محقق "صالح بن عرندیس"متوفی در قرن نهم هجری  که نسخة خطی آن در کتابخانة شوشتریهای نجف اشرف موجود می باشد).نقل فرموده :

«روزی عده ای  از شیعیان وارد مدینه شدند وپرسش هایی داشتند که می خواستند از محضرحضرت  امام موسی کاظم (سلام الله علیه )بپرسند، امام (ع)درسفر بودند ، پرسش های خود را نوشته ، به دودمان امامت ، تقدیم نمودند ، چون عزم سفر کردند ، برای پاسخ پرسش های خود به منزل امام (ع)شرفیاب شدند ، اما هنوزامام کاظم (ع) مراجعت ننموده بودند وآنها امکان توقف نداشتند از این رو ، حضرت معصومه (سلام الله علیها)پاسخ آن پرسش ها را نوشتند وبه آنها تسلیم نمودند ، آنها با مسرّت فراوان از مدینه منوره خارج شدند در بیرون مدینه با امام کاظم (ع)مصادف شدند ، داستان خود را نزد آن حضرت شرح دادند ، هنگامی که امام (ع)پرسش های آنان وپاسخ های حضرت معصومه (س) را ملاحظه کردند ، سه با رفرمودند :«فداها ابوها» = پدرش به قربانش باد ». 

زیارت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

ابتدا به سفارش و ثواب زیارت آن حضرت که  از جانب حضرات ائمه معصومین (علیهم السلام )وارد شده اشاره می شود  وسپس به فرازهایی از زیارت آن بانو که از لسان امام معصوم یعنی ثامن الحجج  حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام )وارد شده است اشاره می شود.

      یکی از قرائنی که حکایت از مقام عظمای ایشان دارد سفارش به زیارت آن حضرت ازطرف حضرات ائمۀ  معصومین (سلام الله علیهم) می باشد در روایاتی که از امام جعفرصادق وامام هشتم علی بن موسی الرضا وامام محمدتقی الجواد(سلام الله علیهم) در بارۀ زیارت ایشان رسیده است حکایت از مقام والای آن حضرت دارد .

(قال الصادق (علیه السلام

وروى القاضی نور الله فی کتاب مجالس المؤمنین وعنه المجلسی فی البحار ج 57 ص 228،
عن الصّادق (علیه السلام) قال: ( إنّ لله حرماً وهو مکّة، ألا إنّ لرسول الله حرماً وهو المدینة، ألا وإنّ لأمیر المؤمنین حرماً وهو الکوفة، ألا وإنّ قمّ الکوفة الصغیرة،
ألا إنّ للجنّة ثمانیة أبواب ثلاثة منها إلى قمّ. تقبض فیها امرأة من ولدی اسمها فاطمة بنت موسى، وتدخل بشفاعتها شیعتی الجنّة بأجمعهم ).

 

.=«ازامام جعفر صادق(ع) روایت شده است که فرمودند : بدرستی که از برای خداوند حرمی است وآن مکه است واز برای رسول خدا حرمی است وآن مدینه است واز برای امیرالمومنین حرمی است وآن کوفه است وقم کوفة کوچک است وبرای بهشت هشت در هست که سه در آن از قم باز می شود بانویی از فرزندان من که نا مش فاطمه دختر موسی می باشددر آن شهر از دنیا می رود و به شفاعت او همة شیعیان داخل بهشت می شوند» .

 ودر روایتی دیگر از امام جعفر صادق(ع) به این بیان ذکرشده است :

عن الصادق (ع): «ان لله حرما وهو مکه ولرسوله حرما وهوالمد ینه ولامیر المومنین حرما وهوالکوفه ولنا حرما وهو قم وستدفن فیه امراة من ولدی تسمی فاطمه من زارها وجبت له الجنة». 1

 «بدرستی که از برای خداحرمی است وآن مکه می باشد واز برای رسول الله حرمی است وآن مدینه می باشد واز برای امیرالمومنین حرمی است وآن کوفه می باشد واز برای ما حرمی است وآن قم می باشد ودر آینده بانوئی از فرزند من که فاطمه نامیده می شود در آن به خاک سپرده می شود ، هر کسی او را زیارت کند از برای او بهشت واجب است » 

 

بحار الانوار /ج48نقل از تاریخ قم از حسن بن محمدالقمی .

 در کامل الزیارات به سند صحیح از امام رضا (سلام الله علیه ) روایتی نقل نموده اند که «من زارها فله الجنه»=«هرکس او را زیارت کند پاداش او بهشت است».

کما ورد عنه علیه السلام أنه قال: (من زار المعصومة بقم کمن زارنى)

=« کسی که معصومه را در قم زیارت کند گویامرا زیارت کرده است ».

وورد عن الرضا علیه السلام أیضاً: (من زارها عارفا بحقها فله الجنة )

«کسی که او (حضرت معصومه ) را بامعرفت به حقش زیارت کند هر آینه  برای او بهشت است » .

عن ابن الرضا (علیه السلام )«قال :من زار عمتی بقم فله الجنه».= از امام محمد تقی الجواد (علیه السلام) روایت شده که فرمود:«اگرکسی قبر  عمه ام را در قم زیارت کند برای آن بهشت است ».

کامل الزیارات /باب 106/ح1و2

 اگر ما بودیم وتنها همین بیانات نورانی ائمه هدی(علیهم السلام ) تنها برای عظمت مقام آن بانوی محترمه ما را بس بود کسی که پاداش زیارت او بهشت باشد باید درچه درجه ای از قرب الهی باشدکه زیارت او این مقد ار اجروپاداش داشته باشد .

نکته ای که باید مورد غفلت واقع نشود این معناست که این بیان نورانی از بیانات مقام معصوم(ع) ذکر شده است وبیان معصوم(ع) از هرگونه خطائی محفوظ است.

/ 4 نظر / 21 بازدید
رضا کاهدی

سلام برادر عزیز. وبلاگ دین شناسی شما را دیدم مطلبی را در نظرات آوردم. بخواستن به عرض برسانم امروزه دین تعریفی ویژه نیاز دارد که تا کنون نگفته اند و هر آنچه که گفته اند تنها صحبت از الگوهای دینی بوده و احکام که اینها تنها دین نسیتند. اما خود دین تعریفی متنایب با نیاز امروز و زبان امروز می خواهد که بگوید ای انسان تو کی هستی و راه تو ( دین تو) چیست و چه منظوری برای زندگی تو دارد . آن معصومین

بقیه مطالب : آن معصومین علیه السلام کار خود کردند و ما نیز باید کار خود کنیم امروز زیبایی های دین پنهان مانده و ارزش انسان ها نیز مخفی . آیا دین بنها شناخت معصومین است؟ بخدا قسم که نه ! مردم در حال دور شدن از دین و بهترین های خداوند هستند و این به دلیل غلبه ی قانون ست به جای دین و غفلت از کمال خواهی انسان ها. پناه می خواهم از خدا به دلیل این سو برداشت ها . منتظر حضور پر مهر شما هستم. رضا کاهدی

سایت ساز

با سلام، آیا می خواهید دارای سایت مستقل و حرفه ای شوید؟ آیا می خواهید زحماتی که برای وبلاگ خود می کشید از بین نرود و به نفع صاحبان سایت های ایجاد وبلاگ نشود و برای خودتان بماند؟ آیا می خواهید از دنیای مبتدی وبلاگ خارج شده و به دنیای حرفه ای سایت واردشوید و با گسترش سایتتان از آن کسب درآمد کنید؟ آیا می خواهید بدون داشتن دانش برنامه نویسی و دانش راه اندازی هاست وارد دنیای حرفه ای سایت شود؟ آیا می خواهید با کمترین هزینه ممکن دارای یک هاست یک دامنه رایگان و قالب حرفه ای و مدرن سایت شوید؟ آیا قیمت های سرسام آور سایت های ایجاد هاست از ورود شما به دنیای حرفه ای سایت جلوگیری کرده است؟ آیا می خواهید فقط با قیمت 7000 تومان همه امکانات بالا را یک جا دریافت نمایید؟ آیا میدانید که این امکانات نیاز به تمدید ماهانه یا سالانه ندارند و شما فقط با یک بار خرید ، سایت را برای همیشه از آن خود می کنید؟ آیا میدانید تمام کار های راه اندازی سایت ازجمله راه اندازی هاست و نصب مدیریت محتوای جوملا و قالب های آن توسط شرکت سایت ساز انجام می گیرد وشما فقط سایت خود را طراحی ومدیریت می کنید؟ برای دریافت سایت و کسب اطلاعات بیشتر، به ما مراجع

برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] کسی که از اوج می ترسد پایین ترین پله را بالاترین پله می بیند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] حرص و طمع اگر در جوانی پیر نگردد در پیری جوان تر گردد. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز